Niezwykły wieczór poświęcony Stefanowi Żeromskiemu i Jego związkom z Bohaterami roku 2007, którymi są: Stanisław Wyspiański, Joseph Conrad i Karol Szymanowski odbył się w Urzędzie Miasta Zakopane.
Opowieść " Tak w nas żyje Ojczyzna" wygłosiła Barbara Wachowicz - pisarka losu polskiego.
Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego i Urząd Miasta Zakopane.
Pani Barbara Wachowicz jest osobą dobrze pod Giewontem znaną, o czym świadczyła całkowicie wypełniona sala obrad zakopiańskiego urzędu. Po spotkaniu można było zakupić wspaniałe książki autorstwa Barbary Wachowicz i uzyskać dedykacje autorki.
TRWA ROK KAROLA SZYMANOWSKIEGO | 13-10-07'
Rok Karola Szymanowskiego trwa. W dniu 12 października odbyła się kolejna impreza upamiętniająca 70 - lecie śmierci i 125. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora.
Piątkowy wieczór rozpoczął się na Harendzie w domu Jana Kasprowicza, gdzie
gości przywitał Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc (Stowarzyszenie jest naszym członkiem.) a słowo wstępne wygłosił dr Maciej Pinkwart. W tematykę i genezę powstania Hymnów Jana Kasprowicza wprowadziła zebranych Halina Sierant - Ripper - kustosz Muzeum na Harendzie. Hymny Poety czytali aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem Adrianna Jerzmanowska i Krzysztof Łakomik.
Harendziańską część wieczoru uświetnił muzycznie Mateusz Goraj ( gitara), student katowickiej Akademii Muzycznej, który wykonał takie utwory, jak: J.S.Bach - Partia E-dur BWV 1006a, M.Giuliani - Rossinana no 1, R. Dyenes - Songe Caproicorne,. E. Satie - Gnossienne no 1.
Następnie goście przejechali do "Atmy", gdzie mieli możliwość posłuchania wspomnień Marii Kasprowiczowej o Karolu Szymanowskim. Z fragmentami Dzienników żony Kasprowicza zapoznali licznie zgromadzonych słuchaczy, tak jak na Harendzie - wspomniani wyżej aktorzy Teatru Witkacego.
W domu kompozytora zabrzmiały utwory: J. Rodrigo - Fantasta para un gentilhombre Villano y Ricercare, Espanola y Fanfare da la caballeria, Danza de las hachas, K.Szymanowski - Błazen Tatntris z cyklu Gaspard de la nuit, K.Szymanowski - Źródło Aretuzy i Narcyz z cyklu Mity op. 30, H.Wieniawski - II cz. Koncertu d-moll op. 22, Polonez D-dur op.4
Wykonawcami byli studenci katowickiej i warszawskiej Akademii Muzycznej - Ewa Bryndza - gitara, Paweł Pawlik - fortepian, Grzegorz Głowacki - fortepian, Szymon Telecki - skrzypce.
Poziom obydwu koncertów był wysoki. Należy się cieszyć, że w czasach powszechnej komercji są jeszcze utalentowani młodzi ludzie, którzy interesują się sztuką.
Organizatorami imprezy byli: Muzeum Narodowe w Krakowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Stowarzyszenia Tatrzańskie Klub Niezależnych w Zakopanem.
Współorganizatorami byli: Burmistrz Miasta Zakopane i Towarzystwo Muzyczne im.K. Szymanowskiego.
Rok Karola Szymanowskiego trwa. Zapraszamy na kolejne imprezy.
ABSOLWENCI DZIAŁAJĄ |
Zakończyła się organizowana przez Miasto Zakopane Sportowa Rywalizacja Szkół trwająca cały rok szkolny 2006/2007.
W ubiegłym tygodniu, w sali obrad zakopiańskiego urzędu dokonano podsumowania zmagań szkolnych sportowców i wręczono nagrody.
Ilość konkurencji, w jakich dzieci i młodzież brała udział, aby uzyskać punkty do klasyfikacji generalnej jest duża. Imponująca jest również ilość uczestników - 15. 329 tys. uczniów!
Wśród szkół podstawowych po raz czwarty z kolei zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowa Nr 9 na Harendzie. Gratulacje dla nauczycielki wychowania fizycznego pani mgr Hanny Kardaś, absolwentki LO, która jest również członkiem naszego Stowarzyszenia.
II ŚWIĘTO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO |
Zakopiański szpital ma nowe wejście główne, przez które wchodzimy do wnętrza tak zmodernizowanego, że czujemy się jak w nowym nieznanym budynku.
Dopiero po wejściu na pierwsze piętro wiemy dokładnie, gdzie jesteśmy.
II WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW | 08-10-07'
Po dwóch latach działalności spotkaliśmy się w zakopiańskim Magistracie na Walnym Zebraniu Członków.
Omawiano działalność organizacji. Na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielono Zarządowi absolutorium. Delegowano również Marka Dykę do reprezentowania Stowarzyszenia w Radzie Szkoły.
Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
Zarząd działa w następującym składzie: Małgorzata Gładoch - Prezes, Jacek Dyka - Wiceprezes, Piotr Kyc - Sekretarz, Anna Jasiorkowska - Skarbnik, Maciej Rzankowski - członek Zarządu, Marek Dyka - członek Zarządu, Małgorzata Wonuczka-Wnuk - członek Zarządu.
Komisję Rewizyjną tworzą: Jerzy Bielawa - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Jacek Dominiak - członek Komisji, Marek Durczewski - członek Komisji. Księgowość Stowarzyszenia prowadzi pani Helena Kulisa.
Obecnie Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem liczy 107 członków. Wśród nich są absolwenci w różnych lat.
Zarząd dziękuje Burmistrzowi Miasta Zakopane Januszowi Majchrowi (absolwent i członek Stowarzyszenia) za udostępnienie lokalu na zabranie.
Parafia p.w Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w Zakopanem obchodziła w dniu 23 września 25 Lecie działalności.
Uroczysta dziękczynna msza święta została odprawiona pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. Mszę z Jego z Jego Eminencją koncelebrowali: Ks Dziekan Stanisław Olszówka z Parafii Świętego Krzyża w Zakopanem, ks. Jan Wichary ze Zgromadzenia Słowa Bożego /Werbista/ i księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette/ Saletyni/
Obecni byli również księża z naszej diecezji, Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza i licznie zgromadzenie wierni z członkami Rady Parafialnej na czele ...więcej
SWIĘTO ULICY KOŚCIELISKIEJ | 22-09-07
Stroje, nalewki i wypieki - skarby skrzyni, kuchni i domowej apteki.
Święto Kościeliskiej rozpoczęło się w sobotę mszą świętą w Starym Kościółku, odprawioną prze ks. Dziekana Stanisława Olszówkę w intencji wszystkich mieszkańców tej najstarszej zakopiańskiej ulicy. Po nabożeństwie było zwiedzanie Pęksowego Brzyzku, złożenie kwiatów na grobach fundatora kościółka, i zapalenie zniczy na grobach śp. ludzi mieszkających na ulicy Kościeliskiej.
Następnie zaplanowano odwiedziny najstarszych mieszkańców oraz Izb Twórczych...więcej
Zarząd naszego Stowarzyszenia spotkał się w celu przyjęcia nowych członków i ustalenia terminu Walnego Zebrania Członków.. Prawdopodobnie Walne Zebranie Członków odbędzie się 8 października o godzinie 18.00 ( I termin) w Sali Urzędu Miasta Zakopane.
Odwiedził nas nowy dyrektor szkoły Marek Donatowicz.
Termin zebrania potwierdzimy na stronie www, prześlemy informację pocztą elektroniczną a w niektórych przypadkach listownie. Zamieścimy również ogłoszenie w Tygodniku Podhalańskim.
Zapraszamy wszystkich Członków Stowarzyszenia.
NOWY DYREKTOR I LO W ZAKOPANEM | 21-09-07'
Nasza szkoła ma nowego dyrektora.
Od 1 września 2007 roku funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Marek Donatowicz, któremu powierzono to stanowisko w wyniku konkursu.
Życzymy Panu Dyrektorowi sukcesów i liczymy na dobrą współpracę z naszym Stowarzyszeniem,.
100 LAT CECHU RZEMIOSł RÓZNYCH | 20-09-07'
Zakopiański Cech Rzemiosł Różnych obchodził 16 września Jubileusz 100 Lecia działalności w naszym mieście.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się tak jak przed stu laty, od nabożeństwa w Kościele Parafialnym P.W Najświętszej Rodziny. Po mszy świętej pochód z pocztami sztandarowymi na czele i licznie zaproszonymi gośćmi, wśród których nie zabrakło starszyzny cechowej z całego regionu przeszedł Krupówkami pod Urząd Miasta Zakopane, gdzie znajduje się pomnik dr Andrzeja Chramca. Złożono wiązanki kwiatów i udano się na dalszą część spotkania do Domu Rzemiosła się przy ulicy Gimnazjalnej.
Stulecie działalności to wyjątkowa chwila dla każdej organizacji. Ten fakt zakopiańscy rzemieślnicy postanowili uwiecznić poprzez umieszczenie na ścianie swojego lokalu tablicy pamiątkowej. Tablicę odsłonięto i poświęcono.
Wśród zakopiańskich rzemieślników jest wielu absolwentów naszego liceum.
Dziękujemy zakopiańskim rzemieślnikom za codzienny trud i życzymy im jak najwięcej sukcesów, w tym także finansowych związanych z pracą oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Bohaterką kolejnego spotkania "U Wnuka" była Barbara Grocholska-Kurkowiak. Urodziła się 24 sierpnia 1927 r. w Falentach pod Warszawą. Walczyła w powstaniu 1944 r., startowała na dwóch zimowych olimpiadach i była jedną z najlepszych alpejek w historii PZN. Nadal jeździ na nartach, jest osobą bardzo pogodną i pełną werwy, jak za czasów narciarskich startów.
Specjalne podziękowania nalezą się organizatorce spotkania , członkini naszego Stowarzyszenia Małgorzacie Wonuczce - Wnuk oraz Marii Rzankowskiej (Cukiernia "Samanta") za wspaniały tort urodzinowy.Pania Barbarę Grocholską - Kurkowiak zna wiele pokoleń absolwentów naszej szkoły... /PK/ fot. Piotr Kyc
"Dar i zmaganie. Walka o Morskie Oko. Władysław hrabia Zamoyski i jego górale." Taki długi, zachęcający tytuł szeroko informujący, w czym rzecz miał zachęcić obywatela do wstąpienia na lekcję historii do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.
W sobotnie popołudnie Stowarzyszenie Teatralne Legion zaproszone przez dyrektora Annę Zadziorko wystawiło w tym miejscu sztukę przypominającą historie zmagań o Morskie Oko.
Wśród obecnych na sali widzów nie zabrakło byłego Burmistrza Miasta Zakopane Piotr Bąka który jest pasjonatem historii a szczególnie tej związanej z naszym miastem.
Walka o przyłączenie okolic Morskiego Oka i rola jaką odegrał w tym sporze hrabia Władysław Zamoyski jest zagadnieniem dosyć dobrze znanym. Sposób, w jaki Władysław Bieńkowski opisał szereg wydarzeń "na gruncie" jakie rozgrywały się podczas trwania sporu ( międzynarodowego..) przypomina trochę wojnę partyzancką a momentami walkę "o miedzę" pomiędzy sąsiadami. Uświadamia nam z drugiej strony, jakim sprytem, bezwzględnością i talentem strategicznym wykazywał się Hrabia, kiedy chodziło o sprawy narodowe. Walka "w terenie" to tylko barwne, czasem zabawne, trzymające w napięciu epizody z batalii o ten piękny kawałek Polski. Urzędową koleją rzeczy, w czasach pokoju takie spory kończą się w sądzie. Tak też było w tym przypadku. Skuteczną obroną polskiego prawa do Morskiego Oka w sporze z Węgrami wsławił się Patron naszej szkoły Profesor Oswald Balzer profesor historii prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lwowskiego, wielki patriota, który przez długie tygodnie szperał w historycznych dokumentach i który ostatecznie reprezentował Galicję (czyli polską rację stanu) przed sądem
/PK/
WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW! | 10-09-07'
Członkiem Stowarzyszenia został Jacek Babicz /matura 1966/. Jacek Babicz jest 99 członkiem naszego Stowarzyszenia. Zapraszamy !